Nawigacja

Aktualności

7 października – 7. edycja Kolejowej Kropli Krwi. Tym razem w Katowicach

20.09.2022

Już siódmy raz Urząd Transportu Kolejowego organizuje akcję „Kolejowa Kropla Krwi”. Wszystkich chętnych do podzielenia się krwią zapraszamy do udziału w akcji. W tym roku zapraszamy do dwóch punktów poboru w Katowicach – obydwa będą zlokalizowane przy dworcu kolejowym.

Krew to bezcenny lek, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Krwiodawstwo jest więc niezastąpionym systemem leczenia, ale również szlachetną ideą dzielenia się z drugą osobą. To oddawanie cząstki siebie dla ratowania zdrowia i życia potrzebujących.

Od 6 lat Urząd Transportu Kolejowego wspiera ideę honorowego krwiodawstwa poprzez organizację akcji Kolejowa Kropla Krwi. Siódma edycja kolejarskiej akcji odbędzie się w piątek, 7 października i jest organizowana we współpracy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

W pobliżu dworca kolejowego Katowice zorganizowane będą dwa punkty poboru krwi. Od 8.00 zapraszamy do krwiobusa na placu przy dworcu i Galerii Katowickiej, a od 10.00 również do biura Oddziału Terenowego UTK w Katowicach przy ul. Dworcowej 4.

„Zapraszamy wszystkich chętnych do oddania krwi, a szczególnie przedstawicieli sektora kolejowego. Krew jest darem człowieka dla człowieka. Oddając ją ratujemy wiele ludzkich istnień, a dzielenie się nią jest symbolem życia, poświęcenia i bohaterstwa” – zachęca do udziału dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W celu ułatwienia organizacji akcji krwiodawstwa prosimy o wczesniejsze zapisanie się poprzez interaktywny formularz pod adresem utk.gov.pl/kkk2022

W Kolejowej Kropli Krwi wzięło już udział blisko 250 osób, a zebrana krew pomogła uratować życie około 500 osobom.

Przygotowując się do oddania krwi warto pamiętać o obowiązujących zasadach. Krew może oddać każda dorosła i zdrowa osoba, u której nie wystąpiły żadne przyczyny dyskwalifikujące. Szczegóły znajdują się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krwiodawcą można zostać także po szczepieniu przeciwko COVID-19. W zależności od przyjętej szczepionki, okres ten będzie różny - od 48 godzin po szczepionkach mRNA do 2 tygodni w przypadku pozostałych szczepionek.

Plakat akcji Kolejowa Kropla Krwi. Na górze zdjęcie reki trzymającej gumową kulkę z logiem UTK po prawej napis Kolejowa Kropla Krwi w Katowicach poniżej zdjęcie ręki trzymającej gazik medyczny. Na środku plakatu informacje o terminie i miejscu akcji poniżej loga UTK i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

 

do góry