Nawigacja

Aktualności

Tylko nowoczesne systemy zapewnią bezpieczeństwo

19.09.2022

„Kolej będzie bezpieczna, również dla maszynistów, jeśli ETCS i ETCS Limited Supervision w pełni zastąpią obecnie stosowany w Polsce wysłużony system SHP” – mówił dr inż. Ignacy Góra w trakcie spotkania z maszynistami. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego uczestniczył w zorganizowanej przez Związek zawodowy maszynistów kolejowych w Polsce uroczystości z okazji Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego.

Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego były okazją by przypomnieć jak ważną rolę dla bezpieczeństwa systemu kolejowego odgrywają przedstawiciele tego zawodu. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego podkreślił jak ważne jest instalowanie systemów, które będą wykluczały błędy człowieka. Ignacy Góra, zwracając się do maszynistów, stwierdził, że jedną z gwarancji bezpieczeństwa jest zamontowanie na liniach kolejowych nowoczesnych urządzeń ETCS lub nieco okrojonej wersji ETCS Limited Supervison. Kiedy systemy te w pełni zastąpią stosowane systemy klasy B takie jak SHP (Samoczynne hamowanie pociągu) praktycznie do zera powinna spaść liczba zdarzeń polegających na przejechaniu sygnału wskazującego „stój”. Obecnie to minięcie sygnału "stój" lub niezatrzymanie w miejscu wyznaczonym stanowi trzecią najliczniejszą liczbę wypadków na sieci kolejowej (po wypadkach na przejazdach kolejowo-drogowych i potrąceniach osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych).

Ignacy Góra wskazywał także, że na poprawę bezpieczeństwa wpłynie ujednolicenie procesu egzaminowania kandydatów na maszynistów. Od 2023 r. egzaminy będą prowadzone w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów tworzonym przez Prezesa UTK.

Tegoroczne centralne obchody Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce zorganizował w siedzibie Stacji Muzeum w Warszawie.

  • Zdjęcie grupowe z przedstawicielami Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. W środku jest dr inż. Ignacy Góra, który trzyma zapakowany upominek - model pojazdu.
  • Prezes UTK dr inż. Ignacy Góra przemawia z ambonki z napisem "Stacja Muzeum". Prezes UTK ma ciemny garnitur, granatowy krawat i okulary.
do góry