Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gruzińska kolej bliżej UE - UTK wspiera reformę kolei w Gruzji

13.07.2022

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji oraz Kolei Gruzińskich odwiedzili Urząd Transportu Kolejowego. Celem wizyty było zapoznanie się z funkcjonowaniem krajowego organu ds. bezpieczeństwa oraz organu regulacyjnego w zakresie transportu kolejowego. Delegacja gruzińska miała również okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ETCS) na jednym z symulatorów w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów.

Urząd Transportu Kolejowego jest miejscem, w którym skupiają się wszystkie aspekty unijnego prawodawstwa w zakresie kolejnictwa. Prezes UTK zajmuje się zarówno stroną techniczną funkcjonowania systemu kolejowego – czyli kwestiami bezpieczeństwa i interoperacyjności – jak i aspektami rynkowymi, dzięki zadaniom związanym z regulacją i monitorowaniem rynku czy prawami pasażera. Wizyta delegacji gruzińskiej była okazją do przedstawienia, jak w praktyce funkcjonuje taka instytucja, jakimi sprawami się zajmuje i co stanowi dla niej największe wyzwania.

Jednym z filarów polityki Unii Europejskiej w zakresie rozwoju kolei jest wdrażanie Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS). Korzystając z możliwości technicznych, jakie oferują symulatory w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów, eksperci gruzińscy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem tego systemu w praktyce – z perspektywy maszynisty.

Wizyta studyjna ekspertów z Gruzji jest elementem finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu twinningowego (bliźniaczego) „Wsparcie zbliżania gruzińskich ram prawnych i instytucjonalnych do unijnego dorobku prawnego w zakresie transportu kolejowego”. W projekcie, który jest realizowany przez szereg instytucji polskiego rynku kolejowego pod przewodnictwem Ministerstwa Infrastruktury, biorą udział specjaliści z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Urzędu Transportu Kolejowego, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Instytutu Kolejnictwa oraz PKP SA i PKP PLK SA. Celem projektu jest wsparcie Gruzji w dostosowaniu przepisów prawa, instytucji oraz organizacji rynku w zakresie transportu kolejowego do wymagań Unii Europejskiej – jako elementu na europejskiej drodze Gruzji. Możliwość implementacji projektu przez Polskę to dowód na to, że nasze doświadczenia i osiągnięcia w zakresie reformowania rynku kolejowego są dostrzegane i doceniane przez państwa kandydującego do UE.

Podczas kolejnych dni wizyty studyjnej goście z Gruzji odwiedzą także Instytut Kolejnictwa i zapoznają się zadaniami, a także z praktyką funkcjonowania tej instytucji.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów” dofinansowany jest z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

  • Grupa osób siedząca przy stole podczas konferencji. Przed nimi na stole znajdują się butelki z wodą oraz mikrofony.
  • Grupa osób siedząca przy stole podczas konferencji. Przed nimi na stole znajdują się butelki z wodą oraz mikrofony.
  • Dwaj mężczyźni w garniturach siedzący przy stole. Przed nimi stoją mikrofony.
  • Grupa osób siedząca przy stole podczas konferencji. Przed nimi na stole znajdują się butelki z wodą oraz mikrofony.
  • Osoba siedząca na fotelu przed nią monitor, na monitorze wyświetlana jest symulacja trasy kolejowej (tory kolejowe oraz peron) pod monitorem znajduje się pulpit a na nim przyciski sterowania lokomotywą
  • Grupa osób siedząca przy stole podczas konferencji. Przed nimi na stole znajdują się butelki z wodą oraz mikrofony.
  • Osoby stojące w symulatorze do nauki jazdy lokomotywą przed nimi monitor na którym wyświetlana jest trasa kolejowa
  • Dwie osoby znajdujące się w pomieszczeniu rozmawiające ze sobą. Przed nimi biurko z kilkoma monitorami na których wyświetlany jest obraz z kamer które znajdują się w symulatorze jazdy lokomotywą.
do góry