Nawigacja

Aktualności

Wchodzi w życie letni rozkład jazdy

11.06.2021

W niedzielę, 13 czerwca, wchodzi w życie planowa, wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Pociągi według tego rozkładu jazdy będą kursowały do 28 sierpnia.

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy pociągów 2020/2021 zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe SA przewidział pięć korekt związanych m.in. z pracami remontowymi na liniach kolejowych. Kolejne zmiany zaplanowane są jeszcze na 29 sierpnia i 7 listopada 2021 r.

Szczegóły dotyczące nowej wersji rozkładu jazdy powinny być ogłoszone co najmniej na 21 dni przed ich wejściem w życie na stronie internetowej zarządcy infrastruktury. Natomiast na dworcach i stacjach kolejowych powinny pojawić się w formie plakatów co najmniej z 10-dniowym wyprzedzeniem. Aktualny rozkład jazdy powinien być również dostępny na stronach internetowych przewoźników, choć ustawa nie nakłada na nich konkretnych terminów publikacji.

Letnia korekta rozkłady jazdy przyniesie wiele zmian – istotnych i pozytywnych z punktu widzenia podróżnych. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych z nich.

  1. Po wielu latach przerwy pociągi dalekobieżne (PKP Intercity) będą kursować po południowej części województwa podlaskiego i zatrzymywać się w m.in. Siemiatyczach, Sarnakach oraz Hajnówce.
  2. Pod koniec czerwca zgodnie z deklaracją zarządcy planowane jest przywrócenie  kursowania bezpośrednich pociągów pomiędzy Warszawą a Radomiem na linii kolejowej nr 8.
  3. Po zakończeniu kolejnego etapu modernizacji, od 26 czerwca, ma zostać wznowiony ruch bezpośrednich pociągów na całej trasie Kraków – Zakopane.
  4. Uruchomione zostanie funkcjonowanie kilku nowych przystanków kolejowych, które poprawią dostęp do kolei i skomunikowanie osiedli z centrami większych miast, m.in.: Kraków Opatkowice, Łódź Warszawska, Olsztyn Likusy, Szydłów Centrum i Goszczowice.
  5. Jak co roku będą uruchamiane liczne pociągi sezonowe umożliwiające dojazd do atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Z różnych części kraju będziemy mogli dojechać bezpośrednio m.in. do takich nadmorskich kurortów jak Łeba, Ustka czy Hel, a do Świnoujścia czy Kołobrzegu dotrze jeszcze więcej składów w porównaniu do innych części roku. Pociągami dalekobieżnymi dotrzemy również do wielu ciekawych miejsc na południu kraju, nieobsługiwanych koleją w innych miesiącach, jak np. Uherce Mineralne, Komańcza czy Łupków w Bieszczadach.

Przypominamy o konieczności zasłaniania ust i nosa maseczką podczas wakacyjnych podróży pociągiem. W środkach transportu zbiorowego nadal obowiązują limity przewozu pasażerów, a w pociągach PKP Intercity – bezwzględna rezerwacja miejsc ograniczona do 100% dostępnych miejsc siedzących. Z tego względu zachęcamy do wcześniejszego nabywania biletów.

Przydatne linki:

Oficjalny internetowy rozkład jazdy zarządcy infrastruktury PKP PLK: https://portalpasazera.pl/

Generator elektronicznych plakatów stacyjnych– https://portalpasazera.pl/Plakaty

Sieciowy rozkład jazdy - https://portalpasazera.pl/Tablice

Adresy stron przewoźników pasażerskich oraz numery telefoniczne infolinii można znaleźć na stronie UTK po kliknięciu w logo wybranego przewoźnika. https://utk.gov.pl/pl/pasazerowie/przewoznicy/przewoznicy/

 

do góry