Nawigacja

Aktualności

Cyberbezpieczeństwo na kolei: konferencja on-line Agencji Kolejowej Unii Europejskiej

03.03.2021

W ramach Europejskiego Roku Kolei Agencja Kolejowa Unii Europejskiej będzie organizować konferencje i seminaria on-line poświęcone funkcjonowaniu sektora kolejowego w Europie. Jedną z pierwszych inicjatyw jest konferencja o cyberbezpieczeństwie, organizowana wspólnie z ENISA.

Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważnym tematem w sektorze kolejowym. Z uwagi na strategiczne znaczenie kolei i konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa przewozów, kwestią o podstawowym znaczeniu jest odpowiednie przygotowanie branży na ewentualne cyberataki. Agencja Kolejowa Unii Europejskiej (EUAR) i Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) zorganizowały konferencję poświęconą cyberbezpieczeństwu infrastruktury kolejowej – Cybersecurity in Railways. Building a Resilient Railway Infrastructure Together. Konferencja ma na celu rozwijanie dialogu między organizacjami kolejowymi, decydentami, przemysłem, ośrodkami badawczymi oraz organizacjami normalizacyjnymi i certyfikującymi. Zainicjowanie współpracy przyczyni się do podniesienia odporności na zagrożenia systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przez transport kolejowy, co przełoży się na wzrost ogólnego bezpieczeństwa krytycznej infrastruktury kolejowej.

Konferencja odbędzie się w dniach 16-17 marca 2021 r. Program konferencji dostępny będzie wkrótce. Konferencja zorganizowana będzie w czterech sesjach: polityka w zakresie cyberbezpieczenstwa, normy i certyfikacja w sektorze kolejowym, badania i innowacje, wymiana informacji i współpraca na rzecz cyberbezpieczeństwa sektora kolejowego w UE. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ENISA.  

Aby wziąć udział w konferencji, należy zarejestrować się przed rozpoczęciem transmisji na internetowej platformie rejestracji ENISA.

Nagranie z konferencji zostanie udostępnione na kanale EUAR na YouTube.

 

do góry