Nawigacja

Aktualności

Nowe zasady zgłaszania się na kwarantannę po przyjeździe z zagranicy

15.01.2021

Od piątku, 15 stycznia 2021 r. obowiązują nowe zasady zgłaszania się na obowiązkową kwarantannę dla pasażerów przyjeżdżających do Polski transportem zbiorowym z zagranicy. Jeśli podróżujesz pociągiem do Polski, jesteś zobowiązany do zgłoszenia tego faktu telefonicznie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w celu odbycia obowiązkowej kwarantanny. Przewoźnicy powinni przypominać pasażerom o tym obowiązku.

W dalszym ciągu pasażerowie, którzy przyjeżdżają transportem zbiorowym do Polski z zagranicy, są objęci obowiązkiem odbycia 10-dniowej kwarantanny. Zmieniła się jednak forma i zasady przekazywania zgłoszeń do Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zgodnie z nowymi wytycznymi od 15 stycznia 2021 r. podróżni, po przekroczeniu granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej transportem kolejowym, mają obowiązek samodzielnego zgłoszenia tego faktu, dzwoniąc pod czynny całodobowo oficjalny numer infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

+48 22 25 00 115

w celu administracyjnego nałożenia na nich obowiązkowej kwarantanny.

Przewoźnicy, którzy uruchamiają pociągi transgraniczne, zobowiązani są do informowania pasażerów o nowych zasadach przekazywania zgłoszeń.

Zgodnie z zaleceniem Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego skierowanego do przewoźników informacje te powinny być przekazywane za pomocą stron internetowych oraz komunikatów głosowych i wizualnych na pokładzie pociągów międzynarodowych, które w miarę możliwości powinny zostać przygotowane w co najmniej 2 językach (języku polskim oraz dodatkowo angielskim, niemieckim lub czeskim).

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 91)

do góry