Nawigacja

Aktualności

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

16.09.2020

Od 16 do 22 września już po raz 8. odbędzie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Hasłem tegorocznej kampanii jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. Odzwierciedla ono cele związane z osiągnięciem statusu kontynentu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. Jej głównym celem jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji zbiorowej np. pociągu czy innych alternatywnych form transportu.

Celem projektu jest informowanie o negatywnych konsekwencjach tradycyjnego transportu spalinowego, a także uświadomienie korzyści wynikających z korzystania z  transportu zrównoważonego. Wśród nich najczęściej wymienia się: oszczędność pieniędzy, czasu, poprawę zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko czy poprawę jakości powietrza. Zrównoważony transport miejski to także przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

Ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, czyli 22 września przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Tego dnia w wielu miastach osoby korzystające z komunikacji miejskiej nie muszą kupować biletów na przejazd, lub odbyć podróż za przysłowiową złotówkę. Wyznaczane są specjalne strefy zarezerwowane wyłącznie dla ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego.

Podobnie jak w latach ubiegłych również i w tym roku do akcji dołączyli niektórzy przewoźnicy kolejowi. W ramach promocji można na przykład przewieźć rower za złotówkę, czy podróżować za darmo 22 września. U których przewoźników obowiązują promocję – można sprawdzić na ich stronach internetowych.

do góry