Nawigacja

Aktualności

Napisz artykuł – pokaż jak dbasz o bezpieczeństwo

22.05.2020

Rozpoczęliśmy przygotowania do wydania drugiej edycji „Magazynu Kultury Bezpieczeństwa”. W „Magazynie” publikujemy artykuły opisujące działania oraz osiągnięcia sygnatariuszy deklaracji kultury bezpieczeństwa. Tematyka artykułów jest związana z szeroko pojętą kulturą bezpieczeństwa, zarówno w zakresie naukowym, jak i zastosowaniach praktycznych. Ideą magazynu jest tworzenie publikacji przez samych sygnatariuszy. Zachęcamy do przesyłania artykułów.

Dzięki zaangażowaniu sygnatariuszy pierwsze wydanie „Magazynu Kultury Bezpieczeństwa” ukazało się w grudniu ubiegłego roku. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że w tym roku stworzymy kolejną publikację.

Cykliczny magazyn wydawany przez Urząd Transportu Kolejowego propaguje zasady kultury bezpieczeństwa na polskim rynku kolejowym. Wydawnictwo zawiera artykuły opisujące działania, osiągnięcia i plany sygnatariuszy prowadzone w ramach propagowania kultury bezpieczeństwa.

Artykuły obejmują zagadnienia z zakresu:

  • innowacji, badań naukowych i techniki;
  • systemów zarządzania bezpieczeństwem i utrzymaniem wdrożonych w przedsiębiorstwach;
  • programów kształcenia i działalności szkół oraz uczelni wyższych;
  • kultury bezpieczeństwa w praktyce;
  • relacji pracowników wyróżnionych w konkursie („bohaterów” kolei);
  • integracji i dostępu do usług kolei dla osób z niepełnosprawnościami.

Z uwagi na działania sektora kolejowego związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS‑CoV-2 w tegorocznym wydaniu magazynu nie może zabraknąć opisów inicjatyw i pomysłów, które pojawiły się w obliczu tego zagrożenia. Obecna sytuacja w znaczącym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie transportu kolejowego w naszym kraju. Widzimy działania branży kolejowej zmierzające do zachowania ciągłości funkcjonowania z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Propagowanie dobrych praktyk to jeden z postulatów Deklaracji, dlatego zachęcamy do dzielenia się z innymi nowymi pomysłami i osiągnięciami. Niech nasze działania stanowią inspirację dla innych przedstawicieli z branży kolejowej.

Wydanie kolejnej edycji Magazynu Kultury Bezpieczeństwa zaplanowane jest na jesień 2020 r. Zapraszamy do współpracy i  nadesłania propozycji tematów tekstów do nowej edycji. O zakwalifikowaniu artykułów do publikacji decydować będzie zespół redakcyjny. Objętość artykułu powinna zawierać się w przydziale od 10 do 24 tys. znaków ze spacjami. Wszelkie pytania związane z publikacją można przesyłać na adres poczty elektronicznej kultura@utk.gov.pl.

Na zgłoszenia udziału czekamy do 30 czerwca, a termin na nadesłanie gotowych tekstów upływa 31 sierpnia 2020 r.

 

do góry