Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ósma rocznica katastrofy pod Szczekocinami

03.03.2020

Przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego wzięli udział w uroczystościach rocznicowych katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Odbyły się w niedzielę 1 marca w miejscu wypadku.

Katastrofa pod Szczekocinami była jednym z najtragiczniejszym wypadków kolejowych w ostatnich latach. Do wypadku doszło 3 marca 2012 r. o godz. 20.55 na linii kolejowej nr 64 Koniecpol – Kozłów, niedaleko odgałęzienia na Centralną Magistralę Kolejową. Zderzyły się czołowo pociągi TLK „Brzechwa” relacji Przemyśl Główny – Warszawa Wschodnia i interREGIO „Jan Matejko” relacji Warszawa Wschodnia – Kraków Główny.

W wypadku zginęło 16 osób, w tym 5 kolejarzy, a 57 zostało rannych. Całkowicie zniszczone zostały 2 lokomotywy i 4 wagony pasażerskie. Poważnym uszkodzeniom uległo 7 wagonów pasażerskich, a także nawierzchnia i sieć trakcyjna w miejscu zdarzenia.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego podjął szereg działań prowadzących do podniesienia standardów bezpieczeństwa na kolei. Wszelkie działania w celu zmniejszenia liczby wypadków mają dla UTK priorytetowe znaczenie. Na poziom bezpieczeństwa na kolei, oprócz aspektów technicznych związanych z wyposażeniem pojazdów, ich modernizacją i utrzymaniem, bardzo duży wpływ mają kwalifikacje i świadomość pracowników – dlatego ważne jest ich podnoszenie wśród personelu kolejowego.

Jedną z kluczowych inicjatyw UTK dla poprawy bezpieczeństwa są również działania promujące kulturę bezpieczeństwa wśród pasażerów kolei, użytkowników dróg i całego społeczeństwa.

do góry