Nawigacja

Aktualności

Zainstaluj „Bezpiecznik”- zadbaj o bezpieczeństwo na kolei

22.01.2020

Dostępna jest już bezpłatna aplikacja mobilna umożliwiająca zgłaszanie nieprawidłowości związanych z bezpieczeństwem w ruchu kolejowym. Stworzony przez Urząd Transportu Kolejowego „Bezpiecznik” jest dostępny na smartfony z systemami operacyjnymi Android i iOS.

Dzięki aplikacji można zgłosić nieprawidłowości, które zaobserwujemy w trakcie podróży pociągiem czy przechodząc lub przejeżdżając w pobliżu torów. „Bezpiecznik” umożliwia także zadanie pytania i kontakt z czynną całą dobę infolinią UTK.

- Pomysł stworzenia aplikacji mobilnej ułatwiającej zgłaszanie nieprawidłowości w ruchu kolejowym jest jednym z elementów naszych działań w zakresie bezpieczeństwa na kolei.  Wykorzystanie do tego nowych technologii jest naturalnym rozwiązaniem - każdy z nas przecież posiada przy sobie telefon, a dzięki „Bezpiecznikowi” będzie można szybciej reagować na niebezpieczne sytuacje – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Jak to działa?

Aby złożyć zgłoszenie wystarczy wypełnić krótki formularz. Niezbędne informacje jakie należy przekazać to: określenie rodzaju sprawy (zgłoszenie/zapytanie); podmiotu, którego dotyczy zgłoszenie oraz opis zaistniałej sytuacji. Ponadto możliwe jest dołączenie plików, zdjęć i filmów, które pozwolą na identyfikację wskazanego problemu. Użytkownik po przesłaniu zgłoszenia ma możliwość śledzenia poszczególnych etapów sprawy. Informacje te dostępne są w jednej z zakładek aplikacji. Zgłoszenie może pozostać anonimowe, wówczas odpowiedź będzie dostępna wyłącznie poprzez aplikację. W przypadku, gdy użytkownik chce uzyskać odpowiedź w innej formie, powinien podać dodatkowe dane np. adres e-mail, czy adres korespondencyjny. W celu wysłania zgłoszenia niezbędne jest wyrażenie zgody przez użytkownika na przetwarzanie danych osobowych.

Zachęcamy do pobierania i korzystania z aplikacji, stworzonej w celu podnoszenia poziomu bezpieczeństwa transportu kolejowego. Jednocześnie przypominamy,  by zgłoszenia przesyłać w sposób rozważny, tak aby aktywność i odpowiedzialna postawa użytkowników miały realny wpływ na  poprawę bezpieczeństwa transportu kolejowego.

  • Zrzut z ekranu aplikacji
  • Zrzut z ekranu aplikacji
  • Zrzut z ekranu aplikacji
  • Zrzut z ekranu aplikacji
  • Zrzut z ekranu aplikacji
  • Zrzut z ekranu aplikacji
do góry