Nawigacja

Aktualności

Pierwszy film edukacyjny Kultury bezpieczeństwa już dostępny

15.01.2020

Urząd Transportu Kolejowego rozpoczął przygotowanie cyklu filmów edukacyjnych w ramach projektu Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Rok 2019 na polskiej kolei poświęcony był zawodowi maszynisty. W związku z tym pierwsza produkcja przygotowana przez UTK dotyczy tematyki bezpieczeństwa wykonywanej pracy na tym stanowisku.

Film przygotowany przez Urząd to wyjątkowa produkcja pokazująca jak w praktyce wygląda kultura bezpieczeństwa i jakie konsekwencje może nieść ze sobą jej nieprzestrzeganie. W nagraniu zwrócono uwagę na aspekt wpływu stanu psychofizycznego na wykonywanie obowiązków służbowych. Świadomość własnych ograniczeń jest pierwszym krokiem do zapobiegnięcia tragedii. Jej bezpośrednią przyczyną w fabule filmu jest niezatrzymanie pociągu przed sygnałem „stój”. Ze statystyk wynika, że takich sytuacji, niekoniecznie kończących się tragicznie, a mimo to niebezpiecznych, jest coraz więcej. W latach 2018-2019 doszło łącznie do 64 wypadków oraz 169 incydentów, których przyczyną było pominięcie semafora wskazującego sygnał „stój” lub niezatrzymanie pociągu w miejscu do tego wyznaczonym. Do tego typu sytuacji dochodzi często w wyniku niezachowania właściwego poziomu koncentracji, co może wynikać ze zmęczenia, niewłaściwej dyspozycji dnia, czy względów osobistych.

- Jestem przekonany, że przygotowany przez UTK film ma duży walor edukacyjny. Staramy się w nim oddziaływać głównie na emocje. W fabularnej formie pokazujemy do jak ogromnej tragedii może doprowadzić lekceważenie zasad bezpieczeństwa – ocenia dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Uważam, że tę najnowszą produkcję związaną z kulturą bezpieczeństwa powinni wykorzystywać w trakcie szkoleń przedstawiciele rynku kolejowego, a w szczególności ośrodki szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz przewoźnicy – zachęca do zapoznania się z filmem.

Z całą pewnością szerzenie dobrych praktyk i uświadamianie wpływu stanu psychofizycznego na wykonywanie obowiązków realizowane podczas szkoleń przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Film można pobrać ze strony UTK. Dostępny jest także na YouTube. Jako materiał urzędowy film może być wyświetlany i używany bez żadnych ograniczeń. UTK prosi jedynie o podanie źródła.

do góry