Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrole kolejek linowych przed sezonem narciarskim

23.12.2019

Inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego kończą kontrole kolei linowych przed rozpoczynającym się sezonem. Te działania mają na celu monitorowanie czy elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo spełniają wymagania określone w przepisach. W ostatnim czasie skontrolowana została m.in. kolei linowa „Karkonosz Express” w Szklarskiej Porębie.

W 2019 r. inspektorzy UTK przeprowadzili kontrole 15 kolejek linowych. Spełnienie wymogów bezpieczeństwa było sprawdzane w znanych miejscach turystycznych takich jak Karpacz, Świeradów-Zdrój, czy Szczyrk oraz miastach mniej kojarzących się z narciarstwem takich jak Poznań. Skontrolowana w ostatnim czasie kolejka w Szklarskiej Porębie  jest koleją linową z  krzesełkami 6-osobowymi. Ma długość 2393 m i pokonuje ponad pięciuset metrową różnicę wzniesień. W ciągu godziny kolejka może przetransportować blisko 2 tysiące osób. Dostępna jest dla narciarzy wyłącznie w okresie zimowym.

Prezes Urzędu Transportu kontroluje koleje linowe w oparciu o postanowienia ustawy o systemie oceny zgodności i nadzoru rynku. Celem kontroli jest monitorowanie i kontrola podsystemów i elementów bezpieczeństwa, zaprojektowanych, wytworzonych, wprowadzonych do obrotu i oddanych do użytkowania zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/424 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie urządzeń kolei linowych i uchylenia dyrektywy 2000/9/WE.

 

do góry