Nawigacja

Aktualności

mObywatel u wszystkich przewoźników kolejowych

17.12.2019

Od grudnia 2019 r. mObywatel (dawniej mTożsamość) jest honorowany w każdym pociągu w Polsce. Wystarczy smartfon i aplikacja, aby potwierdzić swoją tożsamość np. w trakcie kontroli biletu kupionego przez internet. Przewoźnicy pozytywnie odpowiedzieli na apel Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego i wprowadzili ułatwienia dla podróżnych.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zwrócił się do przewoźników kolejowych z prośbą o rozszerzenie listy dokumentów umożliwiających potwierdzenie danych osobowych. Zaapelował  by w trakcie kontroli biletów imiennych (np. internetowych czy okresowych) pasażer mógł korzystać z usługi mObywatel (dawniej mTożsamość), dostępnej w aplikacji mObywatel, której dostawcą jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

- Zależy nam na tym, by przewoźnicy kolejowi wprowadzali nowoczesne rozwiązania, które mogą ułatwiać pasażerom podróżowanie. Jednym z takich rozwiązań jest możliwość cyfrowego potwierdzenia tożsamości w przypadku biletów imiennych. W sytuacji, gdy bilet również ma postać elektroniczną, pasażer może odbyć podróż mając przy sobie tylko telefon komórkowy – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulg mają swoje elektroniczne odpowiedniki. Dlatego, w takich przypadkach, konieczne jest okazanie dokumentów uprawniających do ulgowego przejazdu w tradycyjnej, papierowej formie.

- Wprowadzone rozwiązanie może zapobiec ewentualnym nieporozumieniom, jakie mogą wynikać np. z przypadków zapomnienia przez pasażera zabrania ze sobą w podróż dowodu osobistego, ale przede wszystkim udowadnia, że spółki kolejowe są otwarte na nowe technologie, dbając tym samym o komfort swoich pasażerów. Będziemy motywować podmioty kolejowe do wprowadzania kolejnych, nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym kolej może stać się jeszcze bardziej przyjazna i nowoczesna z perspektywy pasażerów – zapowiada dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK. 

Usługa mObywatel jest honorowana wyłącznie podczas kontroli biletów. W przypadku potrzeby weryfikacji tożsamości pasażera w związku z wystawianiem wezwania do zapłaty, kontrolerzy – zgodnie z Prawem przewozowym – mają prawo żądać okazania dokumentu tożsamości w tradycyjnej formie.

Aplikacja mObywatel 

Aplikacja mobilna obejmuje sześć usług:  mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, mPojazd, eRecepta, Polak za granicą, a także mObywatel. Ostatnia z tych usług pozwala na odzwierciedlenie na ekranie urządzeń mobilnych np. telefonu komórkowego, danych osobowych użytkownika, pobieranych bezpośrednio z rejestru PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych. Aby aktywować taką możliwość potrzeba jedynie profilu zaufanego.

Oprócz tradycyjnej wzrokowej formy weryfikacji e-dokumentu, mObywatel może być również potwierdzony za pośrednictwem darmowej aplikacji mWeryfikator. Takie oprogramowanie mogą mieć np. na telefonach służbowych pracowników drużyn konduktorskich.

Więcej informacji na temat aplikacji mObywatel, a także usługi mObywatel znajduje się w serwisie Rzeczypospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/mobywatel/mobywatel-dokument.

 

do góry