Nawigacja

Aktualności

Alerty bezpieczeństwa z Słowenii i Czech

03.10.2019

Alerty bezpieczeństwa wydane przez krajowe władze bezpieczeństwa Słowenii i Czech dotyczą pęknięcia ramy wózka wagonu towarowego i deformacji obręczy koła. Alerty zamieszczane są w Systemie Informacji Bezpieczeństwa (SIS) zarządzanym przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej.

Alert bezpieczeństwa opublikowany przez krajową władzę bezpieczeństwa Słowenii dotyczy pęknięcia ramy wózka próżnego wagonu towarowego serii Habis. Według danych dostępnych w rejestrze pojazdów kolejowych NVR (National Vehicle Register) w Polsce nie ma zarejestrowanych takich wagonów.  W przypadku pojawienia się na polskiej sieci kolejowej wagonu tej serii,  należy zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny, zwłaszcza w obszarach wskazanych w treści alertu.

Alert krajowej władzy bezpieczeństwa Czech został opublikowany w związku z wynikami postępowania po wypadku, do którego doszło 18 listopada 2018 r. na stacji Studénka. Wykoleił się wtedy wagon towarowy. Czeska komisja badająca przyczyny zdarzenia określiła, że główną przyczyną wypadku była stopniowa deformacja powierzchni styku obręczy lewego koła pierwszej osi wagonu towarowego w trakcie jego eksploatacji. Stwierdzone zostało, że stal o nr wytopu 33049, z której w Hucie Gliwice wykonana została obręcz zestawu kołowego, była niezgodna z parametrami określonymi w odpowiednich normach.

Prezes UTK wystąpił do obu krajowych władz bezpieczeństwa o dodatkowe informacje w związku z opublikowanymi alertami.

Szczegóły dotyczące alertów znajdują się w dziale Alerty bezpieczeństwa opublikowane w 2019 roku na stronie internetowej UTK.

do góry