Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Maszynista – zawód z przyszłością

16.09.2019

Urząd Transportu Kolejowego przygotował poradnik dla kandydatów na maszynistów. Broszura w jasny sposób przedstawia informacje dotyczące wymagań, które trzeba spełnić by samodzielnie prowadzić pociągi. Maszynista to zawód perspektywiczny. Z analiz UTK wynika, że zapotrzebowanie na takich pracowników będzie rosło w najbliższych latach.

Opublikowany przez UTK przewodnik dla kandydatów na maszynistów „Jak zostać maszynistą?” pokazuje etapy do pokonania przez pretendenta do tego zawodu. Chętny musi cieszyć się bardzo dobrym zdrowiem, odpowiednim poziomem wiedzy oraz odbyć kilkunastomiesięczne szkolenie. Dopiero wtedy będzie mógł usiąść za nastawnikiem, by samodzielnie prowadzić nawet kilkusettonowe pociągi.

- Z analiz przeprowadzonych przez UTK wynika, że w 2031 r. na kolei powinno być zatrudnionych około 22 tys. maszynistów. Biorąc pod uwagę odejścia z zawodu z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego czy przyczyn zdrowotnych oraz wzrost pracy przewozowej, oznacza to konieczność zatrudnienia minimum 16,7 tys. nowych maszynistów – stwierdził dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Przy takich założeniach średniorocznie należy przeszkolić prawie 1,3 tys. kandydatów na maszynistów. Te liczby pokazują jak ogromne są potrzeby rynku jeśli chodzi o zatrudnianie osób prowadzących pociągi – dodał.

Urząd kilka lat temu zaalarmował o nadchodzącej luce pokoleniowej. Dla całej branży kolejowej groźna jest bowiem sytuacja, gdy więcej osób odchodzi z zawodu maszynisty, niż do niego przychodzi. Dodatkowo przewoźnicy z chęcią zwiększają zatrudnienie w tym zawodzie. Od kilku lat wzrasta praca przewozowa, a do obsługi nowych tras potrzeba coraz więcej pracowników.

Kandydat na maszynistę w przewodniku znajdzie odnośnik do listy ośrodków szkolenia i egzaminowania oraz jakie dokumenty są niezbędne do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie.

Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Maszynisty. Publikacja wspiera promocję tego zawodu.

 

do góry