Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przewóz towarów w maju 2019 r.

28.06.2019

W maju 2019 r. koleją przewoźnicy przewieźli ponad 19,6 mln ton towarów, co oznacza wynik niższy o 1,1 mln ton (-5,3%) w stosunku do maja ubiegłego roku. Praca przewozowa wyniosła blisko 4,7 mld tonokilometrów (spadek o 5,8%), a praca eksploatacyjna kształtowała się na poziomie niespełna 7 mln pociągokilometrów (spadek o blisko 4,7%). Średnia odległość przewozów wyniosła 238 km i była niższa o 2 km.

Przez pierwsze pięć miesięcy 2019 r. przewieziono mniej towarów, niż w ubiegłym roku. Na taki rezultat w największym stopniu miało zmniejszenie wolumenu przewozów kruszyw. Łącznie w tym okresie przewoźnicy przewieźli po polskich torach blisko 100 mln ton. Wartość ta jest niższa o ponad 3% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

- Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem przewieziono mniej towarów, to jednak wyniki pierwszego półrocza powinny być lepsze niż w latach 2012-2017 – ocenia Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Zmniejszenie podstawowych wskaźników nie zawsze musi oznaczać osłabienie rynku pod względem ekonomicznym. Obserwujemy zmniejszenie ilości przewożonych towarów masowych, za to rośnie udział przewozów związanych z usługową częścią gospodarki. Ważne by przewoźnicy mieli motywację do szukania nowych możliwości. Zauważalne są już zmiany, choćby patrząc na wzrost zainteresowania przewozami intermodalnymi i plany taborowe największych spółek. – dodaje.

W ciągu pięciu miesięcy przewoźnicy wykonali pracę przewozową na poziomie 23,8 mld tonokilometrów - o blisko 2% mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym, zaś pojazdy przejechały blisko 34,7 mln pociągokilometrów (-2,9%).

Szczegółowe dane dostępne są na stronie UTK w dziale Statystyka przewozów towarowych w zakładce Dane eksploatacyjne.

do góry