Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kampania Kolejowe ABC przemierza całą Polskę

28.12.2018

W 2018 r. blisko 3000 dzieci wzięło udział w specjalnych zajęciach na temat bezpieczeństwa organizowanych przez Urząd Transportu Kolejowego. Interaktywne lekcje odbywają się w całej Polsce w ramach „Kampanii Kolejowe ABC”.

Cykl zajęć w ramach projektu rozpoczął się w kwietniu 2018 roku. Lekcje realizowane są na terenie gmin, w których doszło do wypadków i niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych czy tzw. dzikich przejściach. W ciągu 8 miesięcy zespół „Kampanii Kolejowe ABC” odwiedził 76 miejscowości w 13 województwach. Zajęcia z udziałem łącznie około 3000 dzieci odbyły się w ponad 100 placówkach edukacyjnych. Po świątecznej przerwie edukatorzy wyruszą ponownie w edukacyjną podróż po Polsce, by do końca roku szkolnego spotkać się z kolejnymi 3000 uczniów
i przedszkolaków.

Podczas zajęć, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, najmłodsi poznają znaki ustawiane przed przejazdami kolejowymi i oznaczenia peronowe. Uczą się prawidłowych zachowań w pobliżu torów oraz zasad obowiązujących podczas podróży pociągiem. – Większość wypadków na kolei wynika z przyczyn, za które nie odpowiada system kolejowy. Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi przede wszystkim na  przejazdach i tzw. dzikich przejściach przez tory. Jednym ze sposobów poprawy bezpieczeństwa jest edukacja. Nie chcemy grozić palcem, ale uczyć i uświadamiać poprzez zabawę. Nasze działania adresujemy nie tylko do dzieci. Kierujemy je także do nauczycieli, wychowawców, rodziców, opiekunów – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Zajęcia to tylko jeden z elementów „Kampanii Kolejowe ABC”. Bezpieczeństwo w pobliżu torów jest także tematem spotów edukacyjnych emitowanych w stacjach telewizyjnych, kinach, pociągach i na portalach internetowych. Autorzy kampanii popularyzują właściwe zachowania na kolei za pomocą kanałów społecznościowych, angażując również popularnych wśród dzieci vlogerów.

Ponadto hasła związane z kolejowym bezpieczeństwem będzie można zobaczyć na polskich dworcach dzięki lokomotywie oklejonej projektem graficznym kampanii. W planach są także pikniki i wydarzenia edukacyjne. Na realizację działań pozyskano blisko 23,5 mln zł ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 • Czerwone światło oznacza: stój. Niepubliczne Przedszkole Zielony Zakątek w Unisławiu.
  Czerwone światło oznacza: stój. Niepubliczne Przedszkole Zielony Zakątek w Unisławiu.
 • Dzieci z zainteresowaniem przeglądają zestaw edukacyjny Kampanii Kolejowe ABC. Gminne Przedszkole nr 1 w Trzciance.
  Dzieci z zainteresowaniem przeglądają zestaw edukacyjny Kampanii Kolejowe ABC. Gminne Przedszkole nr 1 w Trzciance.
 • Każdy uczestnik zajęć dostaje m.in. kamizelkę odblaskową. Przedszkole nr 2 w Opalenicy.
  Każdy uczestnik zajęć dostaje m.in. kamizelkę odblaskową. Przedszkole nr 2 w Opalenicy.
 • Wspólne zdjęcie na koniec ciekawych zajęć. Przedszkole Publiczne w Majdanie Królewskim.
  Wspólne zdjęcie na koniec ciekawych zajęć. Przedszkole Publiczne w Majdanie Królewskim.
do góry