Nawigacja

Aktualności

Wymiana praw kierowania zakończona

06.11.2018

Straciły ważność prawa kierowania, które dotychczas uprawniały do prowadzenia pojazdów kolejowych. Od 30 października wymagana jest licencja maszynisty wydawana przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego i świadectwo maszynisty uzyskiwane u pracodawcy. UTK wydał blisko 18 tysięcy licencji maszynisty. Sprawny przebieg procesu zapewnił m.in. stworzony w tym celu przez UTK System Obsługi Licencji Maszynistów (SOLM).

Wydawanie licencji rozpoczęło się w 2012 roku. Pierwszą licencję Prezes UTK wydał w tym trybie kobiecie, która prowadzi pociągi w Kolejach Wielkopolskich.

Od 2017 r. wnioski o wydanie licencji maszynisty można składać przez autorską aplikację SOLM. Przez 22 miesiące działania systemu, za jego pośrednictwem do UTK trafiło ponad 8 tys. wniosków. Przed wprowadzeniem SOLM ponad 60% wniosków zawierało błędy, co znacznie wydłużało proces administracyjny. Dopiero wprowadzenie aplikacji usprawniło i przyspieszyło cały proces.

System SOLM jest przyjazny dla użytkownika. Krok po kroku prowadzi go przez proces wypełniania wniosku, umożliwia złożenie wniosku w pełni elektronicznie oraz ułatwia komunikację pracowników UTK z wnioskodawcami i instytucjami działającymi w ich mieniu. SOLM został doceniony i wyróżniony nagrodą Skrzydła IT w Administracji. – Cieszę się, że bezproblemowo udało się zakończyć wymianę praw kierowania na licencję. Nie bez znaczenia było wprowadzenie przez UTK systemu SOLM, który pozwolił znacznie przyspieszyć wydawanie licencji. Dokumenty wydajemy od 6 lat, ale w ostatnich dwóch latach skumulowała się liczba wniosków o wymianę. Bez nowego systemu informatycznego i zaangażowania pracowników UTK nie poradzilibyśmy sobie – przyznaje Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Wszelkie informacje dotyczące procesu wydawania licencji maszynisty dostępne są na stronie UTK w dziale maszyniści. Dodatkowe informacje na temat prowadzonych postępowań, można uzyskać pod nr. tel. 22 749 14 70. Infolinia dla Wnioskodawców i podmiotów działających w ich imieniu jest dostępna w dni robocze w godz. 14:30 – 16:15.

do góry