Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nagrody dla kolejowych bohaterów

05.10.2018

Urząd Transportu Kolejowego w Konkursie kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym nagradza firmy, uczelnie i naukowców, którzy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na kolei. Jednak co roku chcemy także w wyjątkowy sposób docenić pracowników kolei, których można bez wahania nazwać bohaterami. Ich postawa w praktyce pokazała co znaczy bezpieczeństwo na kolei i dała przykład jak należy się zachowywać w trudnych sytuacjach wymagających błyskawicznych decyzji. Ich działania uratowały ludzkie życie.

W III edycji konkursu wyróżnienie otrzymał pan Andrzej Urbaszek – maszynista z Zakładu Centralnego PKP Intercity. Docenione zostało jego wzorowe zachowanie podczas niebezpiecznej sytuacji, która miała miejsce 16 kwietnia 2018 r. na stacji Częstochowa. W pewnym momencie pięcioletni chłopiec podszedł zbyt blisko składu i wpadł między pociąg a peron. Matka próbowała złapać dziecko, ale pociąg ruszył. Gdyby nie wyjątkowa spostrzegawczość i refleks maszynisty, który od razu zahamował, historia mogłaby mieć tragiczny finał. Odpowiednia postawa i działanie maszynisty pozwoliła uniknąć tragedii.

Wyróżnienie otrzymała również drużyna pociągowa przewoźnika „Przewozy Regionalne”: Sławomir Granos – maszynista, Katarzyna Skrzypczak - kierownik pociągu oraz Adam Ostapowicz – konduktor.  13 czerwca 2018 r. obsługiwali oni pociąg relacji Szczecin Główny – Zielona Góra. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Daleszewie Gryfińskim pociąg zderzył się z samochodem ciężarowym. W wypadku zginęła jedna osoba, prawie 30 zostało rannych, w tym maszynista. Prowadzący pociąg przed zderzeniem wdrożył nagłe hamowanie, co prawdopodobnie zmniejszyło skutki wypadku. Drużyna konduktorska okazała opanowanie i zaangażowanie podejmując działania ratunkowe.

Dotychczas w Konkursie kultury bezpieczeństwa wyróżniono 4 pracowników kolei. W 2016 roku nagrodzono trzy osoby. Pierwszą z nich był pan Mateusz Szymański - maszynista Kolei Wielkopolskich. Wyróżnienie zostało przyznane za bohaterskie zachowanie w trakcie zderzenia pociągu z samochodem ciężarowym. Dzięki szybkiej reakcji i zachowaniu pana Mateusza, który wybiegł z kabiny maszynisty, aby ostrzec pasażerów przed zderzeniem, nikt poważnie nie ucierpiał. Belka przewożona ciężarówką wpadła do wnętrza szynobusu. Tylko dzięki zastosowaniu się do poleceń maszynisty jedna z pasażerek uniknęła zranienia. Do wypadku doszło 19 kwietnia 2016 r. na trasie Poznań – Wągrowiec.

Dwóch pracowników PKP Cargo: panów Dariusza Strycharskiego i Zbigniewa Lecha – maszynistę i starszego ustawiacza nagrodzono za uratowanie życia rewidenta, który zasłabł w trakcie pracy na bocznicy. Rewident stracił przytomność w lokomotywie SM42. Maszynista Dariusz Strycharski rozpoczął reanimację w ciasnej kabinie, wezwał pogotowie i po otrzymaniu zgody z nastawni przejechał przed budynek odprawy pociągów. Tam do akcji reanimacyjnej dołączył starszy ustawiacz Zbigniew Lech. Lekarze podkreślali, że gdyby nie szybka i profesjonalna pomoc pracowników PKP Cargo S.A., poszkodowanego nie udałoby się uratować.

W 2017 roku nagrodę otrzymał maszynista pan Janusz Wyżlic, który zminimalizował skutki wypadku pociągu PolRegio jadącego z prędkością 100 km/h na trasie z Bydgoszczy do Olsztyna. Podczas remontu wiaduktu na tory spadła ogromna betonowa płyta i gdyby nie hamowanie i ewakuacja pasażerów z zagrożonej części składu cała sytuacja mogłaby się zakończyć tragedią.

Wręczenie wyróżnień odbyło się 3 października w Auli Politechniki Warszawskiej podczas Gali 15-lecia Urzędu Transportu Kolejowego połączonej z finałem III Konkursu Kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Konferencję wspólnie zorganizowali Urząd Transportu Kolejowego i Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej.

  • Andrzej Urbaszek – maszynista z Zakładu Centralnego PKP Intercity
  • Drużyna pociągowa przewoźnika „Przewozy Regionalne”: Sławomir Granos – maszynista, Katarzyna Skrzypczak - kierownik pociągu oraz Adam Ostapowicz – konduktor
do góry