Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostatni dzwonek dla maszynistów

27.09.2018

29 października 2018 r. zakończy się okres przejściowy, w którym maszyniści w sposób uproszczony mogą wymienić prawo kierowania na licencję maszynisty. Aby otrzymać licencję maszynisty w terminie, należy złożyć wniosek do UTK do końca września.

Kończy się okres przejściowy i po tym czasie do uzyskania licencji maszynisty wymagana będzie pełna procedura - taka sama, jak w przypadku kandydata na maszynistę. Do tej pory wydano ponad 17 tys. licencji maszynisty. Każdy zainteresowany może jeszcze otrzymać licencję, ale nie pozostało zbyt wiele czasu na  złożenie wniosku.  Żeby kierować pojazdem kolejowym po 29 października 2018 r., maszynista powinien posiadać licencję i świadectwo maszynisty. Licencję wydaje Prezes UTK, a świadectwo maszynista uzyskuje się u pracodawcy.

Zachęcamy do składania wniosków za pomocą Systemu Obsługi Licencji Maszynistów (SOLM), wyróżnionego nagrodą Skrzydła IT w Administracji. Zastosowane w nim rozwiązania, takie jak kreator i sprawdzanie poprawności danych zmniejszają liczbę błędnie składanych wniosków. SOLM ułatwia także komunikację pracowników UTK z wnioskodawcami i instytucjami działającymi w imieniu wnioskodawcy. Wniosek można złożyć przez internet, podpisać go profilem zaufanym i opłacić przelewem. Można również wypełnić go w kreatorze, wydrukować i podpisany przesłać do urzędu.

Wszelkie informacje dotyczące procesu wydawania licencji dla maszynisty dostępne są na stronie UTK w dziale maszyniści. Dodatkowe informacje na temat prowadzonych postępowań, można uzyskać pod nr. tel. 22 749 14 70. Infolinia dla Wnioskodawców i podmiotów działających w ich imieniu jest dostępna w dni robocze w godz. 14:30 – 16:15.

 

                                                                     

do góry