Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zachęcamy do korzystania z ePUAP

24.08.2018

Składanie wniosków przez ePUAP to oszczędność czasu i pieniędzy. Z szacunków Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że złożenie pism w wersji elektronicznej skraca czas postępowania średnio o nawet dwa tygodnie. Do tego nie ponosi się kosztów wydruku i przesyłki dokumentów.

Coraz więcej klientów w kontaktach z Urzędem Transportu Kolejowego decyduje się na korzystanie z platformy ePUAP. Od początku 2017 roku do UTK przez ePUAP wpłynęło prawie 600 spraw. Wprawdzie z tej metody komunikacji korzystają przede wszystkim duże podmioty, nie jest to jednak regułą. Coraz częściej nasi klienci zakładają konta instytucjonalne na ePUAP (więcej szczegółów znajdziesz w instrukcji) i korzystając z możliwości potwierdzenia w UTK Profilu Zaufanego, przysyłają do nas w tym celu swoich przedstawicieli. Administrator konta w organizacji może dołączyć do niego indywidualne konto takiej upoważnionej osoby, która będzie mogła składać wnioski elektroniczne w imieniu podmiotu.

Również osoby prywatne przekonały się do tej formy kontaktów z Urzędem. W tym zakresie odnotowujemy m. in. znaczny wzrost wpływów elektronicznych zawierających m.in. wnioski o udzielenie informacji publicznej.

Dokumenty złożone w postaci elektronicznej przez platformę ePUAP mają taką samą ważność, jak te złożone papierowo. Skorzystanie z tej formy komunikacji ma wymierne zalety. Pozwala oszczędzić czas i pieniądze. UTK szacuje, że wykorzystanie ePUAP średnio skraca czas postępowania administracyjnego o ok. 2 tygodnie. Redukcja kosztów, na którą pozwala ePUAP widoczna jest szczególnie przy częstej korespondencji z Urzędem. Przy ocenie oszczędności należy uwzględnić łączny koszt druku dokumentacji, jej wysyłki lub delegacji pracownika. Koszt druku i wysłania jednego wniosku z dokumentacją wyniesie średnio od 35 zł do 80 zł, w zależności od tego, czy wybierzemy przesyłkę pocztową, czy kurierską. Koszt ewentualnej delegacji pracownika dla firm spoza Warszawy będzie jeszcze wyższy. W komunikacji poprzez ePUAP podmiot nie poniesie tych kosztów.  

To także oszczędności dla Urzędu. W UTK większość spraw procedujemy całkowicie elektronicznie. Skanujemy tradycyjne, papierowe dokumenty by móc odzwierciedlić ich treść w systemie elektronicznego zarządzania dokumentacją. Dodatkowo wszystkie dokumenty papierowe muszą być przechowywane w urzędzie nawet do 50 lat, co także generuje koszty. Dla wizualizacji skali problemu – dokumentacja z roku 2015 – pierwszego po wdrożeniu systemu elektronicznego zarządzania dokumentami jako podstawowego zajmuje w samym tylko składzie chronologicznym 64 metry bieżące. A w tamtym roku nadal połowa kategorii spraw była prowadzona w sposób tradycyjny, więc całkowita objętość dokumentów może być nawet trzykrotnie większa.

Zachęcamy więc wszystkich naszych wnioskodawców do korzystania z ePUAP. Wszystkie sprawy w UTK można zrealizować przy użyciu tej platformy (wnioski, zapytania, itp.), korzystając z formularza pisma ogólnego. Nasi pracownicy chętnie pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane.

Infografika w wyższej rozdzielczości

 

 

  • Zanim wniosek trafi do urzędu, wygeneruje koszty drukowania, przygotowania i wysłania przesyłki.
Dlatego warto przesłać wniosek przez ePUAP: 
- wniosek można złożyć z każdego miejsca i o dowolnej porze
- skrócenie czasu postępowania administracyjnego
- korzystanie z ePUAP generuje oszczędności
    Infografika - ePUAP
do góry