Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wiedza i doświadczenie – studia dualne w transporcie

20.08.2018

Kolej potrzebuje wykwalifikowanych pracowników na wielu stanowiskach. W ostatnich latach następuje powrót do prowadzenia klas o specjalizacjach kolejowych w technikach. Ciekawą ofertę mają też szkoły wyższe. Proponują one np. studia dualne umożliwiające pracę i nauką ale na zasadach innych niż studia zaoczne czy wieczorowe.

Studia dualne dają możliwość powiązania nauki z pracą zawodową. Jest to połączenie studiów na uczelni i pracy w przedsiębiorstwie współpracującym z uczelnią. System ten zdobywa coraz większą popularność, a w Europie znany jest już od kilkudziesięciu lat. Jest to alternatywa dla studiów niestacjonarnych.

Studenci podejmują pracę (przeważnie 3 dni w tygodniu) oraz uczęszczają na zajęcia (2 dni w tygodniu). Z jednej strony studia dualne dają możliwość zdobycia dużego doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie studiów. Z drugiej – pracodawcy zyskują doskonale przygotowane kadry. Studia dualne w Polsce realizowane są w ramach działań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, agencji wykonawczej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przeznaczyło ponad 123 mln zł na konkurs dla uczelni wyższych.

Przykładowe kierunki i specjalności związane z transportem kolejowym:

 

do góry