Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kwartał na wymianę praw kierowania

08.08.2018

Pozostał niepełny kwartał do zakończenia okresu przejściowego, w którym maszyniści w uproszczony sposób mogą wymienić posiadane prawo kierowania na licencję maszynisty. Tym, którzy do końca sierpnia złożą prawidłowy wniosek o wydanie licencji maszynisty, UTK gwarantuje wydanie licencji maszynisty w uproszczonym trybie.

29 października br. kończy się okres przejściowy, w którym można było wymienić prawo kierowania na licencję maszynisty. Po tym terminie do uzyskania licencji wymagana będzie pełna procedura, taka sama, jak w przypadku kandydata na maszynistę. Do tej pory wydano ponad 17 tys. licencji maszynisty.

Każdy zainteresowany może jeszcze otrzymać licencję maszynisty, ale należy do 31 sierpnia br. złożyć prawidłowy wniosek, by mieć pewność wydania licencji maszynisty przed zakończeniem okresu przejściowego. Po raz kolejny przypominamy maszynistom oraz ich pracodawcom o dobiegającym końca terminie wymiany praw kierowania na licencję. Aby kierować pojazdem kolejowym każdy maszynista powinien posiadać licencję i świadectwo maszynisty. Licencję wydaje Prezes UTK, a świadectwo maszynista uzyskuje u pracodawcy.

Zachęcamy do składania wniosków za pomocą Systemu Obsługi Licencji Maszynistów (SOLM). Zastosowane w nim rozwiązania, takie jak kreator i sprawdzanie poprawności danych zmniejszają liczbę błędnie składanych wniosków. SOLM ułatwia także komunikację pracowników UTK z wnioskodawcami i instytucjami działającymi w imieniu wnioskodawcy. Wniosek można złożyć przez internet, podpisać go profilem zaufanym i opłacić przelewem. Można również wypełnić go w kreatorze, wydrukować i podpisany przesłać do urzędu. System SOLM został w tym roku wyróżniony nagrodą Skrzydła IT w Administracji

Wszelkie informacje dotyczące procesu wydawania licencji dla maszynisty dostępne są na stronie UTK w dziale maszyniści. Dodatkowe informacje na temat prowadzonych postępowań, można uzyskać pod nr. tel. 22 749 14 70. Infolinia dla Wnioskodawców i podmiotów działających w ich imieniu jest dostępna w dni robocze w godz. 14:30 – 16:15.

 

                                                                  

do góry