Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski mogą zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach

16.07.2018

Minimalizować zagrożenia na przejazdach kolejowo–drogowych można na wiele sposobów. Jednym z nich jest poprawa widoczności pojazdów kolejowych. Przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Centrum Innowacji firmy 3M we Wrocławiu. Jego tematem była możliwość wykorzystania rozwiązań technologicznych, które mogą poprawić bezpieczeństwo w transporcie kolejowym.

W trakcie wizyty odbyła się dyskusja na temat stosowania odblaskowego oznakowania konturowego na pojazdach kolejowych. W założeniu rozwiązanie to może ograniczyć liczbę wypadków na przejazdach kolejowo–drogowych. Na spotkaniu przedstawiono przykład wprowadzenia tej technologii m.in. w Stanach Zjednoczonych. Stosowanie odblaskowego oznakowania konturowego pojazdów wskazuje się jako jeden z czynników ograniczających liczbę zdarzeń na przejazdach kolejowo – drogowych. Zastosowanie tego typu rozwiązań ma przede wszystkim na celu zwiększenie widoczności pojazdu kolejowego przez użytkowników dróg.

Dodatkowo podczas prowadzonej dyskusji poruszone zostały kwestie kompleksowego podejścia do bezpieczeństwa transportu kolejowego. Wskazano na konieczności poprawy widoczności przejazdów kolejowych. Można to osiągnąć m.in. przez wykorzystanie oznakowania pionowego oraz poziomego o wysokim współczynniku odblasku.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego stale monitoruje poziom bezpieczeństwa w transporcie kolejowym i wspiera wszelkie inicjatywy, których celem jest jego poprawa, a co najważniejsze, ochrona życia i zdrowia ludzkiego. Przejazdy kolejowo-drogowe stanowią jeden z najbardziej newralgicznych obszarów w systemie kolejowym. Prawie 2/3 zdarzeń na kolei to wypadki na przejazdach i potrącenia osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych. Nowe inicjatywy i projekty, które pozwolą na ograniczenie zagrożeń zasługują na szczególną uwagę ze strony branży kolejowej.

do góry