Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przed wakacjami kolej na bezpieczeństwo

15.06.2018

Tory to nie plac zabaw – warto przypominać o tym dzieciom, szczególnie przed wakacjami. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego w liście do dyrektorów szkół prosi o uwzględnienie kwestii bezpieczeństwa podczas przedwakacyjnych zajęć z uczniami.

Ignacy Góra, Prezes UTK apeluje w liście do nauczycieli, by szczególnie przed wakacjami przypominali uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania, również w pobliżu torów kolejowych.

W zeszłym roku aż 210 osób przechodzących przez tory w miejscu niedozwolonym zostało potrąconych przez pociągi. To o 35 więcej niż w roku 2016. Na przejazdach doszło do 214 wypadków. By uniknąć większości takich zdarzeń potrzebna jest edukacja, żeby wskazać dzieciom zagrożenia.

Dlatego Urząd Transportu Kolejowego rozpoczął już pierwsze lekcje z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ramach Kampanii Kolejowe ABC. Założenia programu przewidują, że do 2020 roku UTK przeprowadzi 500 lekcji. Interaktywne zajęcia pozwolą przedszkolakom i uczniom na poznanie zasad prawidłowego zachowania się na przejeździe, dworcu czy w pociągu. Na tę kampanię UTK pozyskał prawie 24 mln złotych unijnego dofinansowania.

Najważniejsze informacje na temat projektu Kampania Kolejowe ABC znajdują się na stronie internetowej kolejoweabc.pl. Pod tym adresem dostępne są także materiały edukacyjne – podręczniki dla nauczycieli, zawierające m.in. scenariusze zajęć dla poszczególnych grup wiekowych. Z materiałów można korzystać bez żadnych ograniczeń, dlatego zachęcamy wszystkich nauczycieli do zapoznania się z nimi oraz do ich wykorzystania podczas lekcji poświęconych tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

do góry