Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pół roku na wymianę prawa kierowania

23.04.2018

Maszyniści mają jeszcze 6 miesięcy, aby w uproszczony sposób wymienić prawo kierowania na licencję maszynisty. Okres przejściowy kończy się 29 października i po tym czasie do uzyskania licencji wymagana będzie procedura taka sama, jak przypadku kandydata na maszynistę.

Urząd Transportu Kolejowego szacuje, że jeszcze 2 tysiące kierujących pojazdami kolejowymi nie złożyło wniosków i zakłada, że złożenie prawidłowego wniosku o wydanie licencji maszynisty do końca sierpnia zapewnia uzyskanie dokumentu przed upływem okresu przejściowego. Do tej pory wydano ponad 15 tys. licencji maszynisty (ponad tysiąc w I kwartale 2018 r.). UTK nadal oczekuje na wpływ ok. 2 tysięcy wniosków o wydanie licencji maszynisty. Dlatego przypominamy maszynistom i przedsiębiorcom o konieczności przyspieszenia składania wniosków o wydanie licencji maszynisty tak, by cały proces wymiany sprawnie zakończyć do 29 października 2018 r. Po tym dniu żeby kierować pojazdem kolejowym każdy maszynista powinien posiadać licencję i świadectwo maszynisty. Licencję wydaje Prezes UTK i jest ona ważna 10 lat. Świadectwo maszynista uzyskuje u pracodawcy.

Urząd jest przygotowany do obsługi procesu wydawania licencji maszynistom. Ponad rok temu wdrożył System Obsługi Licencji Maszynistów. SOLM ułatwia i przyspiesza składanie wniosków o wydanie licencji. Zastosowane rozwiązania, takie jak kreator i sprawdzanie poprawności danych zmniejszają liczbę błędnie składanych wniosków i znacząco przyspieszają proces wydawania licencji. SOLM ułatwia także komunikację pracowników UTK z wnioskodawcami i instytucjami działającymi w imieniu wnioskodawcy. System został wyróżniony nagrodą Skrzydła IT w Administracji.

Wniosek można złożyć przez internet, podpisać go profilem zaufanym i opłacić przelewem. Można również wypełnić go w kreatorze, wydrukować i podpisany przesłać do urzędu.

Wszelkie informacje dotyczące procesu wydawania licencji dla maszynisty dostępne są na stronie UTK w dziale Maszyniści. Dodatkowe informacje na temat prowadzonych postępowań, można uzyskać pod nr. tel. 22 749 14 70. Infolinia dla Wnioskodawców i podmiotów działających w ich imieniu jest dostępna w dni robocze w godz. 14:30 – 16:15.

do góry