Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Maszyniści pod lupą komisji sejmowej

21.03.2018

Monitorowanie czasu pracy maszynistów, obiektywne prowadzenie egzaminów na licencję maszynisty oraz wykorzystanie symulatorów podczas szkoleń – to główne założenia dla powstającego Centrum Monitorowania i Egzaminowania Maszynistów. Ignacy Góra, Prezes UTK przedstawił informacje o tym projekcie posłom z Komisji Infrastruktury.

20 marca 2018 r., podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury Prezes UTK Ignacy Góra przedstawił posłom informację na temat roli czynnika ludzkiego w zdarzeniach kolejowych. Opisał nowe podejście do czasu pracy i egzaminowania pracowników związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego, w związku z planami utworzenia przy Prezesie UTK Centrum Monitorowania i Egzaminowania Maszynistów.

W czasie swojego wystąpienia Prezes UTK opisał wymagania formalne i aktualny proces szkolenia maszynistów. Głównym zagrożeniem – zdaniem Ignacego Góry – jest brak granicy między szkoleniem a sprawdzaniem wiedzy maszynistów i kandydatów na maszynistów- te same osoby szkolą i oceniają wiedzę i umiejętności szkolonych.

Receptą ma być stworzenie Centrum Monitorowania i Egzaminowania Maszynistów przy Prezesie Urzędu Transportu Kolejowego. Projekt będzie w 85% finansowany przez Unię Europejską. Ma zapewnić obiektywny i transparentny system egzaminowania maszynistów oraz, dzięki wykorzystaniu symulatorów, ocenę ich postępowania w sytuacjach niestandardowych. Centrum będzie również oceniało i weryfikowało wiedzę instruktorów oraz egzaminatorów.

Pełen zapis posiedzenia komisji dostępny jest na stronie internetowej Sejmu RP.

Zainstaluj wtyczkę Flasha aby zobaczyć odtwarzacz.
do góry