Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Alert bezpieczeństwa – wagony cysterny Z23A

01.03.2018

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego opublikował alert bezpieczeństwa dotyczący pęknięć spawów na pierścieniach wzmacniających zbiorniki w wagonach cysternach typu Z23A.

Alert bezpieczeństwa opublikowany 28 lutego 2018 r. w systemie  informacji bezpieczeństwa (SIS) dotyczy pęknięć spawów na pierścieniach wzmacniających zbiorniki w wagonach cysternach typu Z23A (oznaczenie literowe Zacns). Pęknięcia zidentyfikowano w 16 wagonach eksploatowanych przez polskich przewoźników. Wagony typu Z23A wyprodukowane przez Greenbrier Europe/ Wagony Świdnica S.A. dopuszczone są do eksploatacji na podstawie zezwolenia nr NL5320150003 z 3 września 2015 r. wydanego przez holenderskie NSA. Obecnie w holenderskim rejestrze NVR zarejestrowanych jest 400 wagonów tego typu, dla których podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie jest spółka NACCO S.A.S. Wagony eksploatowane są w kilku krajach europejskich.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego apeluje do przewoźników kolejowych eksploatujących wagony-cysterny typu Z23A o przeprowadzenie dodatkowych przeglądów pod kątem wystąpienia pęknięć spawów na pierścieniach/wręgach zbiorników. Informacje o problemach związanych z pęknięciami spawów na pierścieniach/wręgach zbiorników należy przekazywać na bieżąco na adres e-mail utk@utk.gov.pl.

Szczegóły dotyczące alertu znajdują się w dziale alerty bezpieczeństwa opublikowane w 2018 roku na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.

do góry