Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Porozumienie polsko-czeskie dla bezpiecznego rynku

23.11.2017

23 listopada 2017 r. w Pradze podpisano porozumienie między Urzędem Transportu Kolejowego i jego czeskim odpowiednikiem Drážní Úřad. Dokument dotyczy wspólnego nadzoru nad przedsiębiorcami kolejowymi działającymi w Polsce oraz w Czechach. W imieniu strony polskiej porozumienie podpisał Wiceprezes UTK Kamil Wilde. Czeski Drážní Úřad reprezentował jego Przewodniczący Jiří Kolář.

Na mocy porozumienia prowadzona będzie wymiana informacji na temat działalności danych przewoźników kolejowych, planach i strategiach działania, a także w zakresie wyników działań nadzorczych prowadzonych tych przedsiębiorców, którzy posiadają certyfikat część A wydany w jednym kraju, a część B w drugim. Dzięki wspólnemu nadzorowi możliwe będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu kolejowego polskich i czeskich przewoźników. Podpisane porozumienie pozwoli też na prowadzenie wspólnych działań nadzorczych w tym zakresie.

Obecnie po polskich torach może jeździć czterech czeskich przewoźników. W zakresie ruchu towarowego certyfikat w części B otrzymali Advanced World Transport a.s., EP Cargo a.s. oraz LokoTrain s.r.o. Przewoźnikiem uprawnionym do przewozów pasażerskich jest Leo Express a.s. Są to jedyni zagraniczni przewoźnicy posiadający polski certyfikat w części B uprawniający do przewozów w Polsce.

  • Porozumienie podpisali Kamil Wilde (UTK) oraz Jiří Kolář (DU)
  • Porozumienie dotyczące koordynacji metod działań nadzorczych
do góry