Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak chronić prawa pasażerów w transporcie multimodalnym

15.03.2017

Europejskie ustawodawstwo przyznaje prawa osobom podróżującym pociągiem, samolotem, autobusem czy korzystającym z żeglugi. Nie ma jednak aktu, który regulowałby prawa pasażerów w transporcie multimodalnym, czyli łączącym różne środki transportu.

W przypadku pasażerów kolei kluczowym aktem chroniącym ich prawa jest rozporządzenie (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2007 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. Analogiczne rozporządzenia przyjęto dla pozostałych rodzajów transportu.

Obecnie nie ma jednak aktu prawnego, który regulowałby uprawnienia w przypadku kombinacji dwóch lub więcej rodzajów transportu. Dlatego Komisja Europejska ogłosiła publiczne konsultacje, które mają wykazać, czy przyjęcie takiego aktu prawnego jest konieczne, a jeśli tak – jaki miałby on zakres.

Komisja Europejska zachęca wszystkich zainteresowanych z państw członkowskich Unii Europejskiej do wypełnienia kwestionariusza, który pozwoli odpowiedzieć na kluczowe pytania w tym obszarze. Kwestionariusz w języku polskim dostępny jest TUTAJ.

Konsultacje publiczne prowadzone przez Komisję Europejską trwają do 25 maja 2017 r. Więcej informacji w języku angielskim na ten temat  można znaleźć na jej stronie internetowej.

 

 

do góry