Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa strona WWW UTK

30.01.2017

Bardziej przejrzysta, z czytelnym układem menu oraz dostępna dla osób słabowidzących – taka jest nowa strona internetowa Urzędu Transportu Kolejowego. Zmieniliśmy wygląd i układ witryny tak, by każdy mógł wygodnie korzystać z odnowionego serwisu.

Nowa strona internetowa wpisuje się w nową Misję i Wizję UTK. Celem misji jest zamanifestowanie najważniejszych celów Urzędu, swoistej wizytówki opisującej rolę UTK. Rynek wymaga dzisiaj od UTK więcej. Nie tylko reaktywnego działania na pojawiające się problemy, ale aktywnego dostarczania rozwiązań których efektem będą pozytywne zmiany, a przede wszystkim rozwój rynku kolejowego. Stąd na pierwszym miejscu w misji znalazło się „kreowanie”.

Misja: Kreowanie bezpiecznych i konkurencyjnych warunków świadczenia usług transportu kolejowego.

Celem wizji jest przedstawienie pożądanego stanu organizacji do którego będzie ona dążyła. Nie będzie wysokich standardów świadczenia usług na kolei jeżeli nie zadba o to Urząd, który nie tylko będzie korzystał z najnowocześniejszych rozwiązań ale również będzie się dzielił swoją wiedzą z uczestnikami rynku.

Wizja: Nowoczesny i otwarty urząd dbający o wysokie standardy wykonywania usług na rynku transportu kolejowego.

Podstawową zmianą na stronie www jest przejrzyste menu, w którym internauta odnajdzie usługi oferowane przez urząd. Po wejściu w odpowiedni dział pasażer, maszynista, producent czy zarządca infrastruktury można zobaczyć całą ofertę Urzędu przeznaczoną dla danej grupy. Informacje obejmują zakres świadczonych usług, wiadomości oraz – jeśli są aktualnie dostępne – szkolenia w Akademii UTK i najnowsze zmiany w obowiązujących przepisach prawa.

Maszyniści mogą skorzystać z nowego systemu aplikowania o licencję maszynisty. SOLM - system stworzony przez UTK dla poprawy obsługi klientów automatycznie pokazuje błędy we wniosku. Pozwoli to przyspieszyć proces uzyskiwania licencji poprzez eliminację pomyłek w trakcie wypełniania wniosku. Po zmianach wprowadzonych przez nowelizację ustawy o transporcie kolejowym osobny dział przeznaczony jest dla operatorów bocznic. Będzie on rozwijany, ponieważ UTK chce w jak największym stopniu pomagać przedsiębiorcom w odpowiednim zarządzaniu czy budowie nowych bocznic.

Jednym z najistotniejszych zadań Prezesa UTK jest ciągła poprawa bezpieczeństwa na kolei. Dlatego na stronie w bardzo łatwy sposób można zgłosić zagrożenia w ruchu kolejowym. Ten element wyróżniony jest w dodatkowym górnym menu. W tym miejscu znalazł się też link do ofert pracy. UTK cały czas poszukuje specjalistów w różnych dziedzinach związanych z koleją. Urząd oferuje atrakcyjne warunki pracy, rozwój zawodowy i pewność zatrudnienia.

Wyróżniliśmy także link do praw pasażerów. Rozbudowany jest dział zawierający działania na rzecz podróżujących koleją. Poza odpowiedziami na najczęściej  zadawane pytania można tam znaleźć informacje o akcjach „Dzień pasażera” i „Kolejowe ABC”.

Zapewniliśmy dostęp do zasobów strony za pośrednictwem szyfrowanego połączenia w protokole https. Daje to klientom pewność, że łączą się rzeczywiście ze stroną Urzędu. W przypadku wysyłania danych z komputera użytkownika ma on pewność, że nikt, poza odbiorcą, nie ma dostępu do przesyłanych informacji. Stosując certyfikat SSL dajemy jasny sygnał klientom, że ich dane są w pełni chronione i bezpieczne.

Strona jest responsywna - dostosowuje się do wielkości ekranu, również na urządzeniach mobilnych. Staraliśmy się jak najdokładniej przygotować nową stronę. Jednak na pewno nie udało się uniknąć drobnych błędów. Dlatego liczymy na wszelkie uwagi na temat nowego serwisu. Prosimy o ich przesyłanie na adres rzecznikprasowy@utk.gov.pl.

do góry