Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przerwa w możliwości składania wniosków dot. licencji maszynisty

28.12.2016

Informujemy, że w dniach 28-30 grudnia 2016 r. nie będzie możliwości składania wniosków o wydanie, aktualizację, przywrócenie licencji maszynisty oraz wydanie wtórnika z wykorzystaniem dotychczas używanego systemu teleinformatycznego RLM. Powodem tego jest uruchomienie Systemu Obsługi Licencji Maszynistów (SOLM) i związana z tym migracja danych do nowego systemu, ich weryfikacja oraz testy.

Od 2 stycznia 2017 r. SOLM zastąpi obecnie funkcjonujący Rejestr Licencji Maszynistów (RLM). Celem wdrożenia SOLM jest automatyzacja obsługi wniosków o wydanie licencji maszynisty. Dzięki zastosowaniu kreatora oraz systemu walidacji danych (sprawdzania poprawności wprowadzanych informacji) zakłada się zminimalizowanie liczby błędów we wnioskach.

System umożliwi wypełnienie wniosku na stronie internetowej za pomocą kreatora. Wnioskodawcy będą mogli złożyć wniosek wypełniony w kreatorze za pomocą elektronicznej platformy usług publicznych e-PUAP. W przypadku braku zaufanego profilu e-PUAP, konieczne będzie przesłanie wydrukowanego i podpisanego wniosku do Urzędu Transportu Kolejowego. Profil zaufany e-PUAP może być przydatny również w komunikacji z innymi urzędami administracji rządowej i samorządowej. Korespondencja z UTK za pomocą e-PUAP gwarantuje skuteczne dostarczenie wniosku, a także korespondencji prowadzonej pomiędzy wnioskodawcą a urzędem. Wskazać należy również na aspekt ekologiczny i oszczędność czasu. Chętni mogą potwierdzić profil zaufany e-PUAP w siedzibie UTK i w każdym oddziale terenowym.

O postępach prac nad nowym systemem będziemy informować na bieżąco.

Informacja o wyłączeniu RLM była opublikowana 14 listopada 2016 r. na stronie internetowej Urzędu oraz przekazana 15 grudnia br. na warsztatach Akademii UTK dotyczących m.in. składania wniosków o wydanie licencji maszynisty.

 

do góry