Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bardziej oczywiste zasady stosowania ulg

23.12.2016

Mniejsza szansa pomyłki przy wyborze ulgi dla podróżujących koleją ze stolicy. Warszawska Kolej Dojazdowa oraz Koleje Mazowieckie pozytywnie odpowiedziały na apel Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w sprawie informowania o zasadach korzystania z ulg studenckich i uczniowskich.

Do Urzędu Transportu Kolejowego docierały informacje o częstych pomyłkach przy kupowaniu biletów w biletomatach WKD i KM. Uczniowie i studenci mylili ulgi ustawowe na przejazd koleją ze zniżkami przysługującymi w stołecznym ZTM. Inicjatywa Ignacego Góry, Prezesa UTK, dotyczyła poprawy informacji kierowanych do osób korzystających z ulg. Zaproponował on, by mazowieckie spółki rozważyły zmianę sposobu przekazywania informacji o ulgach oraz umieszczenie naklejek informacyjnych na automatach do sprzedaży biletów.

Warszawska Kolej Dojazdowa, obsługująca trasę z Grodziska Mazowieckiego i Milanówka do Warszawy zadeklarowała, że zamieści informację o ulgach studenckich i uczniowskich na swojej stronie internetowej oraz w gablotach informacyjnych. Zapowiedziała również, że wkrótce na biletomatach przewoźnika znajdą się specjalne naklejki, których wzór zaproponował Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W gablotach informacyjnych odpowiednie komunikaty umieści także największy przewoźnik na Mazowszu, czyli spółka Koleje Mazowieckie. Obsługuje on popularne trasy ze stolicy m.in. do Skierniewic, Mińska Mazowieckiego, Łowicza, Radomia i Działdowa.

- Co ważne, obaj przewoźnicy zadeklarowali również zmiany w interfejsach biletomatów, w których pasażerowie na co dzień kupują bilety. Podczas wyboru odpowiedniego biletu z ulgą studencką w menu ma pojawiać się dodatkowa informacja o warunkach jej stosowania. Dzięki temu niejasności, z którymi do tej pory spotykają się pasażerowie, powinny zostać wyeliminowane – cieszy się Ignacy Góra, Prezes UTK.

Do tej pory w wielu biletomatach eksponowano głównie ulgę handlową 50%. Jeśli uczeń lub student uprawniony do korzystania z ulgi ustawowej (odpowiednio: 37% i 51%) nieświadomie kupił taki bilet, to zgodnie z obowiązującymi przepisami musiał liczyć się z karą za posiadanie biletu z niewłaściwą ulgą, podobnie jak za jazdę bez ważnego biletu.

W transporcie kolejowym studentom do ukończenia 26 roku życia przysługuje ulga ustawowa na bilety w wysokości 51%. Z kolei uczniowie mogą kupić bilet z ulgą 37%. Natomiast  w granicach działania Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie niektóre bilety ZTM z ulgą 50% pozwalają uczniom i studentom również na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”.

 

do góry