Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrole nowego rozkładu i nowe zasady

22.12.2016

Pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego sprawdzili czy pasażerowie zostali odpowiednio poinformowani o zmianie rozkładu jazdy. Prezes UTK zlecił tę kontrolę w trosce o komfort podróżnych. Pojawiły się tylko drobne nieprawidłowości. A od 30 grudnia zmieniają się wymogi określające zasady udostępniania zmian w rozkładzie.

Rozkład jazdy zmieniany jest raz do roku, o północy w drugą sobotę grudnia (o zmianie informowaliśmy tutaj). Termin ten jest powszechnie stosowany w całej Europie Środkowo-Zachodniej. Kontrolerzy UTK sprawdzili czy zarządcy infrastruktury odpowiednio poinformowali podróżnych o zmianach. Pracownicy Urzędu pojawili się na dworcach kolejowych i peronach w ponad 70 miejscach w całej Polsce. Sprawdzone zostały między innymi stacje: Łódź Fabryczna, Ząbki, Zielonka, Żyrardów, Mińsk Mazowiecki, Puławy Miasto, Kraków Płaszów, Kraków Główny, Poznań Główny oraz stacje położone na linii średnicowej w Warszawie. – Nasze działania potwierdziły, że PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. i PKP S. A. wywiązały się z obowiązku udostępnienia aktualnego rozkładu jazdy zgodnie z przepisami ustawy o transporcie kolejowym– potwierdza dyrektor Departamentu Nadzoru UTK, Piotr Szczepaniak. Tylko w jednym przypadku stwierdzono błąd w rozkładzie jazdy, a także nieprawidłowe działanie zegara. W stacji Jelenia Góra zegar zainstalowany na budynku dworca wskazywał nieprawidłowy czas.

Zgodnie z wymogami ustawy o transporcie kolejowym zarządca podaje rozkład jazdy do publicznej wiadomości w formie ogłoszenia na swojej stronie internetowej oraz na peronach, nie później niż 21 dni przed dniem jego wejścia w życie. Niezwłocznie po wprowadzeniu zmian w rozkładzie zarządca powinien go zaktualizować, a odpowiednią informację przekazać właścicielowi dworca. Rozkład musi być tam udostępniony podróżnym.

30 grudnia 2016 roku zmienią się przepisy. Zarządca będzie miał obowiązek publikacji zmian na swojej stronie internetowej minimum 21 dni przed wejściem w życie nowego rozkładu. Inny będzie termin wymagany do pojawienia się papierowych rozkładów na dworcach. Operator stacji pasażerskiej powinien umieścić nowy rozkład nie później niż 10 dni przed dniem jego wejścia w życie.

Rozkład zmienił się w grudniu, ale PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadza również 5 Zastępczych Rozkładów Jazdy. Będą obowiązywały w terminach:

  • 11 grudnia 2016 - 11 marca 2017
  • 12 marca 2017 - 10 czerwca 2017
  • 11 czerwca 2017 - 2 września 2017
  • 2 września 2017 - 14 października 2017
  • 15 października 2017 - 9 grudnia 2017.
do góry