Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak ulżyć studentom w sprawie ulg

17.11.2016

Urząd Transportu Kolejowego zachęca przewoźników do jasnego wytłumaczenia zasad korzystania z ulg. Szczególny problem z wyborem odpowiedniej ulgi pojawia się w Warszawie: w taryfie ZTM uczniów i studentów obowiązuje zniżka 50%, w przypadku biletów kolejowych 51 lub 37%. Prezes UTK zaproponował  konkretne rozwiązanie problemu.

W aglomeracji warszawskiej funkcjonuje Wspólny Bilet: inicjatywa samorządowców wsparta przez Koleje Mazowieckie i Warszawską Kolej Dojazdową. Bilety „miejskie” ZTM (oprócz czasowych i jednorazowych przesiadkowych) uprawniają do podróży pojazdami pozostałych przewoźników na obszarze Warszawy i wskazanych miejscowości podwarszawskich leżących w drugiej strefie.

Podróżni bardzo chwalą sobie to rozwiązanie. Jednak, mimo swojej prostoty, nie jest ono pozbawione wad. Wskazują na to sygnały docierające do Urzędu Transportu Kolejowego. Problem leży w ulgach dla uczniów i studentów. W biletach komunikacji miejskiej obowiązuje jedna wspólna ulga 50%. W taryfach Kolei Mazowieckich i WKD jest też ulga 50%, ale jest ona stosowana jedynie jako ulga handlowa lub ulga dla seniorów. Na kolei studentom przysługuje ulga 51%, a uczniom 37%. Stąd przy zakupie biletów, szczególnie w automatach czy poprzez internet, często popełnianym błędem jest wybór niewłaściwej ulgi. W wielu automatach do sprzedaży biletów wyeksponowano ulgę 50%, a do pozostałych trzeba dochodzić poprzez kolejne pozycje w menu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadanie biletu z niewłaściwa ulgą może zakończyć się nałożeniem kary, jak za jazdę bez ważnego biletu.

Dodatkową komplikacją są ograniczenia wiekowe w ulgach kolejowych. Przy zakupie biletu na pociąg ulga przysługuje tylko studentom poniżej 26 roku życia. Tymczasem ulgi na komunikację miejską nie są zależne od wieku osób studiujących.

Ignacy Góra, p.o. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wystąpił z inicjatywą poprawienia informacji kierowanych do korzystających z ulg. W apelu skierowanym do trzech warszawskich przewoźników (ZTM, Kolei Mazowieckich i WKD) proponuje zarówno zwiększenie akcji informacyjnych, umieszczenie naklejek na automatach do sprzedaży biletów oraz modyfikację interfejsu automatów do sprzedaży biletów, by od razu informowały o niewłaściwym wyborze ulgi 50%.

-Wierzę, że podjęte wspólnie działania pozytywnie wpłyną na dostępność biletów oraz pozwolą wyeliminować niejasności, z którymi spotykają się pasażerowie – apeluje do przewoźników Ignacy Góra, p.o. Prezesa UTK.

Prezes UTK w swoim piśmie zaproponował też treść naklejek informacyjnych. Mógłby to być doraźny sposób zwrócenia uwagi podróżnych. Docelowo najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zmian w interfejsie biletomatów tak, by menu zawierało opisy ulg i łatwo pozwalało wybrać odpowiednią zniżkę.

 

do góry