Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Drugie spotkanie Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Prezesie UTK

19.12.2011

W piątek 16 grudnia 2011 r. w siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego odbyło się drugie spotkanie Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnością przy prezesie UTK. W spotkaniu uczestniczyło wszystkich ośmiu członków Zespołu, a także grono specjalistów z UTK.

W trakcie spotkania specjaliści z Urzędu Transportu Kolejowego przedstawili informację o przeprowadzonej na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu akcji sprawdzeniu sposobu przystosowania infrastruktury kolejowej dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na tej podstawie na stronie internetowej http://pasazer.utk.gov.pl/ pod koniec listopada uruchomiona została interaktywna mapa udogodnień (lub ich braku) na stacjach kolejowych. W pierwszym etapie zawiera ona opis wszystkich stacji kolei trójmiejskiej (Gdynia Cisowa-Gdańsk Główny).

W przyszłości  mapa wzbogacić ma się o dane z reszty kraju, także dzięki informacjom nadsyłanym przez pasażerów. (http://pasazer.utk.gov.pl/portal/pas/214/971/Mapa_udogodnien.html)
W dalszej części spotkania przez uczestników przedstawione zostały najważniejsze wnioski i uwagi do planów rozwoju tej inicjatywy przez UTK. Podczas piątkowego spotkania przedstawiono także informacje dotyczące systemów pomocy osobom z niepełnosprawnością, stosowanych w pociągach kolei szwajcarskich, niemieckich i francuskich, możliwych do zastosowania także przez polskich przewoźników. Omówiono przykłady rozwiązań spotykanych na dworcach i w wagonach kolei niemieckiej i francuskiej.

Uczestnicy wyrazili przekonanie, że prace Zespołu powinny pozwolić w niedalekiej przyszłości doprowadzić do zlikwidowania przynajmniej części barier, np. architektonicznych, stojących przed osobami z niepełnosprawnością. W UTK zbierane są obecnie wszystkie najlepiej oceniane rozwiązania, aby możliwe było szybkie opracowanie zaleceń dla aktualnie modernizowanych obiektów kolejowych.


Do następnego spotkanie członków Zespołu powinno dojść pod koniec stycznia 2012 r.
 

do góry