Nawigacja

Bilet

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Bilety internetowe – podstawowe zagadnienia

Wygoda związana z nabywaniem biletów elektronicznych przez internet powoduje, że ta forma zakupów staje się coraz popularniejsza.

Obecnie w Polsce bilety internetowe oferują następujący przewoźnicy kolejowi:

Bilet internetowy można okazać na ekranie urządzenia (np. notebooka).

W wagonach z miejscami do leżenia, w wagonach sypialnych oraz przy przejazdach międzynarodowych należy wydrukować bilet  kupiony przez internet

Przejazdy zagraniczne

W przejazdach zagranicznych obowiązuje reguła, że bilet musi być wydrukowany. Bilet powinien zostać sprawdzony przez drużynę konduktorską w kraju rozpoczęcia podróży. Konduktor skanuje bilet, sprawdza jego autentyczność i potwierdza ją odciskiem znakownika (kasownika) na wydruku.

Jeżeli po przekroczeniu granicy okaże się, że na wydrukowanym bilecie brakuje odcisku kasownika z kraju wyjazdu, bilet może zostać zakwestionowany przez zagraniczną drużynę. Wówczas podróżny może przyjąć wezwanie do zapłaty „za przejazd bez ważnego biletu”, a następnie odwołać się od nałożonych opłat (w drodze reklamacji – do dowolnego z przewoźników). W takim przypadku przewoźnik sprawdza autentyczność okazanego biletu, a po jej potwierdzeniu powinien rozpatrzyć reklamację na korzyść podróżnego, umarzając wszelkie opłaty.

Wyjątkiem od zasady, że po przekroczeniu granicy na bilecie musi widnieć odcisk znakownika, są przejazdy rozpoczynane od stacji położonych na granicy (np. Frankfurt nad Odrą). Bilety wystawione z systemu http://bahn.de od stacji granicznych w Niemczech do stacji na terenie Polski obecnie nie muszą posiadać cech kontrolnych drużyny niemieckiej (tj. odcisku kasownika).

W przypadku, gdyby drużyna konduktorska kwestionowała ważność takiego biletu, należy przyjąć wezwanie do zapłaty, a następnie skierować odwołanie (reklamację) do przewoźnika PKP Intercity. Reklamację można przesłać listownie na adres przewoźnika, elektronicznie przez e-mail reklamacje@intercity.pl bądź złożyć w dowolnej kasie oznaczonej logo PKP Intercity.

Reklamację można przesłać również „do wiadomości” UTK na adres: pasazer@utk.gov.pl.

Jak kupić bilet międzynarodowy przez internet?

Przez internet można kupić bilety tylko na pociągi EIC kursujące z Warszawy Wschodniej do Berlina oraz z Gdyni Głównej do Berlina, a także na międzynarodowy pociąg Polonez kursujący z Warszawy do Moskwy.

Obecnie bilety do samodzielnego wydruku są wystawiane przez przewoźnika w kraju wyjazdu. Oznacza to, że gdy chcemy podróżować z Polski do Niemiec w pociągach EIC kursujących na trasie Warszawa Wschodnia – Berlin Hbf oraz Gdynia Główna – Berlin Hbf, należy kupić bilet przez stronę http://www.intercity.pl. Istnieje też opcja zamówienia biletu „tam i z powrotem”, ale pierwszy przejazd musi być w kierunku z Polski do Niemiec.

Przy zamawianiu biletu warto skorzystać z promocyjnych ofert specjalnych dostępnych przy zakupie z wyprzedzeniem, a gdy nie ma już biletów promocyjnych – z ulgi „Junior” (dla osób w wieku od 12 do 26 lat).

W przypadku podróży w przeciwnym kierunku (z Niemiec do Polski) należy zakupić bilet pod adresem http://bahn.de – strona jest dostępna również w języku polskim.

Przewoźnicy zagraniczni (m.in. niemiecki Deutsche Bahn, austriacki ÖBB) oferują również opcję zakupu biletu przez internet z przesyłką pocztową (za niewielką dodatkową opłatą przesyłka możliwa jest również do Polski). Tak kupiony bilet może być ważny w dowolnym kierunku przejazdu, ale trzeba zamówić go z odpowiednim wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę czas dostarczenia przez pocztę.

Ceny biletów i kursy walut

Ceny biletów międzynarodowych zwykle są podawane w walucie EUR. Nie oznacza to jednak, że w polskiej kasie biletowej (lub przy płatności przez Internet) trzeba płacić za bilet w EURO.

Przy zakupie na terenie Polski (oraz przez system internetowy polskiego przewoźnika) cena jest przeliczana na złotówki na podstawie aktualnego „kolejowego kursu waluty”. Informacja o tym kursie dostępna jest na stronie internetowej PKP Intercity.

 

do góry