Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Priorytety UTK w 2018 roku

02.02.2018

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, zwiększenie udziału kolei w transporcie towarów, ułatwienia dla przedsiębiorców i pasażerów – to główne priorytety Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w tym roku.

Wśród najważniejszych zadań Prezesa UTK w 2018 roku można wyróżnić działania mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa transportu kolejowego, a także działania odpowiadające na potrzeby rynku, pasażerów i społeczeństwa. – Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Odpowiadają za nie poszczególne przedsiębiorstwa. Jednak ważna jest tu też rola Prezesa UTK, który inicjuje działania poprawiające bezpieczeństwo i motywuje wszystkich uczestników rynku, by dbać o to co istotne – podkreśla Ignacy Góra, Prezes UTK. Ważna jest poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Cały czas za dużo jest wypadków śmiertelnych, ale każda kolizja na przejeździe to również przerwa w ruchu i reperkusje w systemie kolejowym – dodaje Ignacy Góra.

Dla bezpieczeństwa

Priorytetowe znaczenie dla UTK będą mieć działania w celu zmniejszenia liczby wypadków na przejazdach kolejowych. Istotną rolę odgrywają tu wyposażanie przejazdów w aktywne urządzenia zabezpieczające czy budowa wiaduktów nad liniami kolejowymi a także instalacja systemów rejestrujących wykroczenia kierowców połączonych z systemem CANARD. Konieczna będzie w tym zakresie wola i współpraca z innymi organami administracji publicznej. Prezes UTK w 2018 roku planuje również rozpocząć dyskusję na temat finansowych zasad utrzymywania i modernizacji przejazdów i partycypowania zarządców dróg kołowych w tym koszcie.

Szczególna uwaga Prezesa UTK poświęcona będzie, podobnie jak w latach ubiegłych, na bieżące i skuteczne reagowanie na zagrożenia bezpieczeństwa. Urząd będzie reagował na każdy sygnał o niepokojących trendach.

Równie ważnym działaniem jest edukacja użytkowników dróg, w tym tych najmłodszych. W 2018 roku ruszy Kampania Kolejowe ABC, która pozwoli uczyć dzieci odpowiednich nawyków bezpieczeństwa w pobliżu torów.

Rok 2018 to praca nad budową systemu, który umożliwi automatyzację zbierania danych na styku UTK – uczestnicy rynku.

UTK będzie wspierał zmiany w prawie, które pomogą rozdzielić procesy szkolenia i egzaminowania maszynistów. Sytuacja powinna być transparentna i podobna jak w przypadku prawa jazdy, gdzie przyszły kierowca uczy się w szkole jazdy, a egzamin zdaje w państwowym ośrodku.

Jedną z kluczowych inicjatyw dla bezpieczeństwa będzie kontynuowanie działań promujących kulturę bezpieczeństwa. Prezes UTK podejmuje ciągłe starania o stałe poszerzanie sygnatariuszy Deklaracji Kultury Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym oraz ich aktywny udział w kolejnej edycji Konkursu Kultury Bezpieczeństwa.

Dla rynku

Duże znaczenie dla UTK ma rozwój kolejowego transportu towarów. Urząd wspiera tę gałąź transportu. Przeprowadza analizy rynku wskazując potrzebę zrównoważenia transportu z udziałem kolei. Konieczne jest wprowadzenie rozwiązań wyrównujących szanse transportu drogowego i kolejowego. Kluczowe jest stworzenie wieloletniego i przejrzystego systemu opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej jak również zapewnienie niedyskryminacyjnego dostępu do obiektów infrastruktury usługowej. Istotnym zadaniem będzie stworzenie Rejestru Obiektów Infrastruktury Usługowej. Chcemy stworzyć aplikację pomocną podmiotom funkcjonującym na rynku kolejowym.

Wśród priorytetów UTK będą też działania związane z wdrażaniem IV pakietu kolejowego. Chodzi o ustalenie korzystnych dla producentów warunków zmian w przepisach europejskich. Między innymi wprowadzenie niewygórowanych dla polskiego rynku, opłat za wydanie dokumentów przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej.

Przy zmianach Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności Prezes UTK będzie starał się, by organy unijne uwzględniły potrzeby polskiego rynku. To między innymi głośny ostatnio temat TSI Hałas. Urząd będzie działał, by zapewnić odpowiednio długie okresy przejściowe dla Polski i właściwe określenie miejsc, gdzie będą mogły się poruszać tylko ciche pociągi (wyznaczenie tzw. cichych sekcji). W tym zakresie należy podjąć działania zmierzające do pozyskania większych środków budżetowych, w szczególności w związku z programem inwestycyjnym realizowanym przez PKP PLK w zakresie podsystemu energia i sterowanie. W tym drugim przypadku pozwoli to na wyposażenie linii kolejowych w ERMTS. Sygnalizacja kabinowa pozwoli na przykład zmniejszyć liczbę zdarzeń związanych z niezatrzymaniem pociągu przed sygnałem stój. W ramach IRG UTK będzie uczestniczył w wypracowaniu jednolitych zasad udostępniania obiektów w UE.

Urząd będzie kontynuował działalność Akademii UTK. W 2018 roku eksperci Urzędu będą prowadzić bezpłatne warsztaty dla przedstawicieli rynku. Objaśniane będą obowiązujące przepisy m.in. w zakresie obiektów infrastruktury usługowej, działania komisji kolejowej. Z myślą o komisjach kolejowych opracowywane będą kolejne części poradnika oraz stanowiska, które pomagają rozstrzygać kwestie sporne.

Dla pasażera

Prezes UTK będzie współpracował z innymi organami administracji by doprowadzić do wprowadzenia nowego systemu ulg ustawowych, bardziej przyjaznego i zrozumiałego dla pasażerów. Przy zaangażowaniu innych instytucji można ten obszar uporządkować – aby był maksymalnie przejrzysty dla podróżnych, ale też pracowników kolei.

Cały czas jednym z ważnych zadań UTK będzie dbanie o odpowiednią ofertę dla pasażerów. Będą to działania wspierające przygotowania do wdrożenia Wspólnego Biletu.  Urząd przygotuje również rekomendacje dla organizatorów publicznego transportu zbiorowego dotyczące kształtowania oferty pasażerskiej i przestrzegania praw pasażerów. Pojawią się także inicjatywy poprawy bezpośredniej obsługi pasażerów oraz bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, rozwój systemów dystrybucji biletów, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych czy ujednolicenie procedur obsługi pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnością.

Dla społeczeństwa

Dla UTK istotna jest społeczna odpowiedzialność. Nadal będzie działał w tym duchu i angażował się w projekty odpowiedzialne społecznie. Między innymi zorganizowane będą druga edycja Kolejowej Kropli Krwi czy świąteczne akcje charytatywne wspierające potrzebujących i wspomniane już projekty edukacyjne.

do góry